Kredyt w banku czy pożyczka pozabankowa?

Czasami znajdziemy się w takim położeniu, że wzięcie kredytu to dla nas pewna droga bez wyjścia. Czy warto wziąć kredyt w banku czy zdecydować się na instytucję zajmującą się pożyczaniem pieniędzmi? Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Podstawowe informacje o kredycie gotówkowym

Jeśli mówimy o kwocie kredytu warto wspomnieć tutaj o oprocentowaniu nominalnym, które jest ustalane na podstawie sytuacji na rynku. Co to znaczy? Otóż co jakiś czas jest ustalane oprocentowanie kredytów. To właśnie od tego zależy ile zapłacimy stałego oprocentowania i marży. Na rynku funkcjonuje także zmienne oprocentowanie WIBOR. Stałe oprocentowanie jest podawane zazwyczaj w skali roku. Prowizja jest pewnego rodzaju wynagrodzeniem za rozpatrzenie wniosku o kredyt gotówkowy. Można też ją nazwać zwykłą opłatą za usługę. Jak możemy ją opłacić? Otóż istnieją dwa podstawowe sposoby spłaty. Pierwszy sposób mówi o pierwszej racie kredytu gotówkowego, która zawsze jest wyższa. Wtedy możemy być pewni, że została naliczona właśnie prowizja. Drugi sposób to rozłożenie całej prowizji na kilka rat. Z punktu widzenia specjalistów to właśnie pierwsza opcja jest dużo bardziej opłacalna. Zawsze mamy problemy ze spłaceniem ostatnich rat kredytu, dlatego z punktu widzenia finansistów powinny być one jak najmniejsze. Warto też podkreślić, że nie płacimy wtedy oprocentowania od prowizji. Dlatego warto mieć dodatkowe oszczędności, aby zapłacić wysoką pierwszą ratę kredytu.

Koszty kredytu gotówkowego

Na pierwszy rzut oka idzie opłata przygotowawcza. Liczy ona tylko kilkadziesiąt złotych. Na tym etapie nie powinny one przekraczać tej sumy. Warto wspomnieć, że nie każdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie a zapłacić za usługę i tak musimy. Także jeśli nie jesteśmy pewni czy dostaniemy kredyt nie powinniśmy ryzykować, gdyż suma do nas nie wróci. To standardowa opłata za usługę. Jeśli chcemy wziąć sobie tzw. wakacje kredytowe to powinniśmy liczyć się z tym, że dodatkowo zapłacimy za tę usługę. Podczas spóźniania się z opłatą bank jest zmuszony zgłoszenie sprawy do firmy windykacyjnej. Za to też przyjdzie nam zapłacić. Jeśli zdecydujemy się na szybszą spłatę kredytu to też musimy za to zapłacić. Ile? Dokładna kwota jest określona w umowie kredytu gotówkowego, ale nie więcej niż 0,5% od spłacanej kwoty. Co z opłatami za dodatkowe produkty? Bank zwykle liczy, że po spłaceniu pożyczki zdecydujesz się także na inne produkty bankowe typu karty płatnicze czy też konto osobiste. W przypadku wyższych kwot przyjdzie nam zapłacić dodatkowego ubezpieczania. Tego sobie życzy bank.

Co jeszcze jest ważne?

Dość ważnym parametrem jest szybkość podejmowania decyzji i wypłaty środków. Szybkość realizacji wypłat jest uzależniona od szybkości dostarczenia odpowiedniej dokumentacji. Można przyśpieszyć podjęcie decyzji jeśli odpowiednia osoba w przypadku niemożliwości spłaty zgodzi się za Ciebie. Tego wymaga odpowiednie zabezpieczenie kredytu. W przypadku kredytu samochodowego bank może zająć nowo zakupiony pojazd a w przypadku mieszkaniowego – nowy dom. Co jest potrzebne, żeby dostać kredyt gotówkowy? Inną sprawą jest zdolność kredytowa, która czasami nie pozwala na zaciągnięcie wysokiego kredytu. Dlatego ważne tutaj są dochody jakie otrzymujemy z tytułu zatrudnienia na pełnym etapie. Banki dość niepochlebnie patrzą na klientów, którzy są zatrudnieni na umowie zlecenie, o dzieło czy też na freelancerów.

Chociaż bank nie zamyka się na żadnych klientów to dość niewiarygodnie patrzy na freelancerów. Sytuacja ulega zmianie kiedy jesteśmy w stanie udokumentować swoje stałe dochody. Czasami wymaga rozeznania PIT za poprzedni rok kalendarzowy. Wszystko w trosce o to, żeby powierzyć pieniądze wiarygodnej osobie.