Lokaty – umiarkowany, ale prosty i bezpieczny zysk

Posiadanie pieniędzy na planowane wydatki w przyszłości, czy też na „czarną godzinę” jest bardzo ważne. Zwykłe oszczędzanie pozwoli oczywiście na uzbieranie jakiejś kwoty, ale warto też środki zainwestować, aby mieć ich jeszcze więcej. Istnieją jednak rożne sposoby inwestowania. Niektóre z nich dają możliwość dużego zysku, ale są jednocześnie dość ryzykowne, gdyż można stracić wpłacone środki lub ich cześć. Dla tych, którzy w ten sposób nie chcą ryzykować jest znacznie bezpieczniejszy sposób inwestowania, a mianowicie lokaty bankowe. Choć w porównaniu z niektórymi bardziej ryzykownymi sposobami inwestowania, zyski nie są aż tak duże, to są to zyski praktycznie pewne. Co więcej inwestowanie w lokaty nie wymaga jakiejś specjalnej wiedzy inwestycyjnej, gdyż obracaniem naszymi środkami zajmą się profesjonaliści z banku, w którym założymy lokatę. Nam pozostaje właściwie tylko kwestia wyboru jak najkorzystniejszej dla nas lokaty.

Na co należy zwracać szczególna uwagę podczas wyboru odpowiedniej lokaty bankowej? Przede wszystkim trzeba zastanowić się, na jaki czas chcemy zakładać lokatę. Zwykle bardziej opłacalne pod względem zysków są lokaty długoterminowe, czyli na przykład roczne, czy dwuletnie. Jednak czasem lepszą opcją będzie wybór lokaty o krótszym terminie. Tak będzie na przykład wtedy, kiedy pieniądze będą nam potrzebne w niedługim czasie, ponieważ trzeba pamiętać, że nie można podjąć środków z lokaty przed jej upływem bez straty odsetek. W przypadku lokaty długoterminowej mogłoby to więc stanowić problem. Ważne jest też oprocentowanie i sposób naliczania odsetek. Wysokość oprocentowania jest z reguły zbliżona dla podobnych ofert w różnych bankach, aczkolwiek warto skorzystać z porównywarki, czy rankingu lokat, gdyż to pozwoli dokonać wyboru korzystniejszej, choćby minimalnie, opcji. Jeśli zaś chodzi o naliczanie, to należy tu wziąć pod uwagę zmienność oprocentowania oraz kapitalizację odsetek. Pierwszy aspekt dotyczy tego, czy oprocentowanie będzie takie samo przez cały czas trwania lokaty, czy też będzie się odpowiednio zmniejszać lub zwiększać ze spadkiem lub wzrostem stóp procentowych. Ważna jest również częstotliwość kapitalizacji odsetek. Jeśli ta będzie większa, tym większy będzie również zysk z lokaty.

Jeśli komuś zależy na osiągnięciu nieco większego zysku, ale również z umiarkowanym ryzykiem może skorzystać z tzw. lokaty podwójnej, która jest oferowana w wielu bankach. Polega ona na tym, że wpłacane środki są dzielone na dwie części (w zależności od oferty mogą być równe lub też w różnym stosunku), z których jedna jest inwestowana tak, jak w tradycyjnej lokacie, zaś druga część jest inwestowana bardziej agresywnie, co niesie za sobą większe ryzyko, ale też możliwość osiągnięcia większego zysku. W takim przypadku oprocentowanie może wynosić nawet kilkanaście procent. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że wpłacając pieniądze na taka lokatę nie musimy specjalnie przejmować się tym gdzie i jak konkretnie zainwestować, gdyż robi to za nas bank.