Połączenie lokat z innymi instrumentami inwestycyjnymi

W nowoczesnych strategiach inwestycyjnych najlepiej sprawdza się połączenie bezpiecznych instrumentów oszczędnościowych z bardziej ryzykownymi formami pomnażania nadwyżek finansowych. Profesjonalne powiązanie nowoczesnych lokat bankowych z innymi instrumentami inwestycyjnymi zapewni ci największy potencjał, prowadzący w perspektywie do osiągnięcia niezależności finansowej. W jaki sposób dokonywać tego typu połączeń i z jakich instrumentów inwestycyjnych korzystać, aby odnieść szeroki sukces kapitałowy? W artykule poznasz odpowiedź, na tak postawiony problem.

Pewność czy ryzyko?

Lokaty bankowe to pewny, lecz mały zysk. Nie wszystkim ludziom to wystarczy. Oczywiście są techniki manipulowania oprocentowaniem lokat. Zalicza się do nich koncentracja dużego kapitału w banku i podejście negocjacyjne, wychwytywanie promocji w bankowości elektronicznej (służą do tego głównie porównywarki lokat bankowych), dokładanie do ogólnej puli dodatkowych oszczędności i reinwestowanie odsetek na zasadzie idei procentów składanych. Lokaty służą zachowaniu płynności, bezpiecznie pomnażają kapitał. Jeżeli masz w sobie jednak odrobinę ryzyka, warto część nadwyżek finansowych przenieść na bardziej ryzykowne instrumenty inwestycyjne.

Z czym połączyć lokatę?

Ich najpopularniejsze grupy to przede wszystkim akcje notowane na giełdzie papierów wartościowych. Zaleca się, aby łączyć lokaty bankowe z akacjami spółek dywidendowych. Wtedy w pewnym sensie opierasz się wahaniom koniunktury i co rok otrzymujesz solidny zastrzyk gotówki. Drugie połączenie to lokata plus obligacje korporacyjne. Akurat obligacje korporacyjne wymagają posiadania większych pieniędzy, ale dają jednocześnie spore oprocentowanie, wynoszące do kilkunastu procent rocznie. Obligacje korporacyjne promują spółki akcyjne, wielkie korporacje zbierające inwestorów pod określone inwestycje. Obligacje korporacyjne są ogólnie jednym z bezpieczniejszych instrumentów inwestycyjnych, plasujących się zaraz za lokatami bankowymi. Trzecie połączenie to pożyczki społecznościowe. Po prostu stajesz się kredytodawcą zwykłych ludzi i wymagasz od nich regularnego spłacania założonych rat.

Przesuwanie kapitału, a kwestia odpowiedzialności

Warto zaznaczyć, że przedstawione grupy inwestycji funkcjonują w strukturze multimedialnej. Nie musisz wychodzić z domu, aby przelewać pieniądze między różne instrumenty. To duże ułatwienie. Własnoręcznie tworzone oszczędnościowe produkty hybrydowe to bardzo dobry sposób zrównoważenia ryzyka długoterminowego. Niestety istnieje wada połączenia lokaty z rynkiem kapitałowym, ponieważ musisz nieustannie monitorować warunki finansowe, ich zmiany, podejmować ważne decyzje. W lokacie bankowej taki kłopot nie występuje, dlatego instytucje finansowe cieszą się taką popularnością. Po prostu decydują za ciebie, płacą mało, ale zawsze. Zastanów się zatem nad własnymi przyzwyczajeniami, a być może zmienisz nawyki oszczędnościowe na te bardziej efektywne.