Kto może dostać kredyt gotówkowy?

Chcesz złożyć w banku wniosek o kredyt gotówkowy, ale nie jesteś pewien czy masz na niego szansę? Chcesz się dowiedzieć jakie warunki należy spełniać, by otrzymać ofertę kredytu gotówkowego z najniższym oprocentowaniem i minimalnymi pozostałymi kosztami? Pomożemy ci sprawdzić, czy możesz liczyć na takie dobre propozycje. Powiemy na jakie rzeczy banki zwracają uwagę, oraz w jaki sposób zwiększyć swoją zdolność kredytową. Na sam koniec wskażemy te banki, które słyną z udzielania kredytów na niskim procencie.

Wiek
Aby móc liczyć na kredyt gotówkowy musisz być pełnoletni. To podstawowy warunek do spełnienia. Poza nim musisz posiadać stałe miejsce zamieszkania. Wcale nie ma obowiązku korzystania z kredytów w banku, w którym posiadasz własny ROR. Te banki oczywiście zazwyczaj mają specjalne oferty dla swoich klientów, ale nikt ci nie zagwarantuje tego, że w innym banku nie dostaniesz lepszej oferty. Dlatego pamiętaj, pierwszym krokiem do złożenia wniosku o kredyt gotówkowy jest sprawdzenie swojej pełnoletności i upewnienie się, że posiadasz stały adres zamieszkania.

Dochody
Kolejna rzecz to dochody. Banki bardzo starannie weryfikują skąd ich klienci będą posiadali pieniądze na spłatę zobowiązania. Wiele lat temu kredyty gotówkowe i hipoteczne były udzielane każdemu chętnemu, bez dokładnego sprawdzania zdolności kredytowej. Wystarczyło tylko sprawdzić kalkulator pożyczek. Przez parę lat wszystko dobrze funkcjonowało, aż do momentu pojawienia się światowego kryzysu gospodarczego. W jednej chwili dziesiątki tysięcy osób przestało spłacać raty kredytów, a banki stanęły przed widmem bankructwa. Wprowadzono wtedy w życie nowe rekomendacje bankowe, nakazujące staranne sprawdzanie zdolności kredytowej wnioskodawców. Obecnie aby otrzymać w banku kredyt gotówkowy należy przedstawić zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach, a w przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą, powinien to być wyciąg z konta, a także zaświadczenie z ZUS i US o nie zaleganiu z płaceniem składek i podatków. Wysokość twoich dochodów reguluje to, w jakiej wysokości otrzymasz kredyt gotówkowy. Bardzo ważne są twoje aktualne wydatki tytułem utrzymania samochodu czy rodziny. We wniosku nie wolno zatajać żadnych z tych informacji, gdyż grozi za to odpowiedzialność karna.

Historia kredytowa
Brałeś w przeszłości pożyczkę? Korzystałeś z karty kredytowe? A może kupowałeś coś na raty? Jeżeli tak i jeżeli wszystkie swoje zobowiązania regulowałeś terminowo, jest to dla ciebie bardzo dobra wiadomość. Oznacza że twoja historia kredytowa w BIK i pozostałych bazach danych jest pozytywna, a więc bardzo doceniania przez banki. Znaczniej gorzej będzie, jeśli miałeś jakieś nieprawidłowości z terminowym spłacaniem kredytów. Kilku dniowe opóźnienia nie mają tu większego znaczenia. Problem pojawia się przy zaległościach powyżej 30 dni. Wówczas jest bardzo duże ryzyko, że twój wniosek spotka się z negatywną odpowiedzią, a kredyt gotówkowy pozostanie wyłącznie daleki marzeniem. W jeszcze gorszej sytuacji są osoby, które miały orzeczoną windykację długu przez komornika. W ich przypadku nie ma już żadnych szans aby otrzymać kredyt gotówkowy. Na rynku znajduje się wiele osób, zajmujących się tzw czyszczeniem BIK. W rzeczywistości ich praca polega na wysyłaniu pism do banków, w których domagają się od nich złożenia do BIK dyspozycji o wykreśleniu dłużnika z bazy danych. Jest to możliwe jeśli dług został spłacony, lub doszło do ugody pomiędzy kredytobiorcą a bankiem. Osoby zaradne są w stanie samodzielnie napisać i wystosować takie pismo do banków.