Kredyt hipoteczny – to musisz wiedzieć

Podejmując decyzję o wzięciu kredytu, w większości zdajemy sobie sprawę, że przyjdzie nam spełnić pewne warunki, które umożliwią nam wzięcie pożyczki. Co należy wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu?

Po pierwsze zastanówmy się nad swoimi możliwościami. Co miesiąc będziemy obciążeni określoną wysokością raty. Dlatego przed udaniem się do bank koniecznie musimy zastanowić się ile jesteśmy w stanie miesięcznie przeznaczyć na ratę. Pod uwagę weźmy między innymi nasze miesięczne wpływy czy zobowiązania takie jak rachunki albo inne wydatki związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Rata będzie stanowiła obciążenie naszego budżetu, to naturalne, ale zachowajmy zdrowy rozsądek. Przed wizytą w banku możemy skorzystać z kalkulatorów kredytowych znajdujących się na stronach internetowych, wprowadzamy tam informacje o wysokości wynagrodzenia, liczbie osób w naszym gospodarstwie, stałych obciążeniach, a w rezultacie kalkulator obliczy naszą zdolność kredytową. Oczywiście to tylko wstępna analiza, bank dokona oceny osobno, dlatego nie jest to zapewnienie, że na pewno dostaniemy kredyt.

Kredyt hipoteczny swoją nazwę wziął od tego, że jest zabezpieczony wpisem hipoteki w księdze wieczystej. Jeśli więc w przyszłości zdarzy się, że nie będziemy mieli pieniędzy na spłatę raty, bank może sprzedać kredytowaną nieruchomość i w ten sposób pokryć nasze zobowiązanie. Przygotowując się do wzięcia kredytu warto określić swoje oczekiwania i potrzeby w zakresie mieszkania, którego poszukujemy. Możemy kupować mieszkanie z myślą, że chcemy mieć coś swojego, a za kilka lat i tak je zmienimy. Inne podejście, to to, gdy kupujemy mieszkanie już do końca życia. W obu sytuacjach należy zastanowić się nad tym jak duże powinno być, biorąc pod uwagę to, czy jesteśmy singlem, czy planujemy założyć rodzinę, czy chcemy mieć windę w bloku, czy powinna być to kawalerka, a może mieszkanie bardziej przestronne. Dlatego zastanówmy się, czy szukamy miejsca na lata, czy tylko na chwilę.

Kolejną kwestią jest zgromadzenie kapitału na wkład własny, ten wynosi dzisiaj w większości banków 20% wartości nieruchomości, niektóre banki zezwalają jeszcze na 10% choć jest ich coraz mniej i bardzo często wymagają w zamian dodatkowego ubezpieczenia. To nie wszystko, nie zapominajmy bowiem o kosztach okołokredytowych, mowa między innymi o taksie notarialnej czy podatku od czynności cywilno-prawnych. Koszty związane z kredytem to marża i prowizja, to właśnie na nie powinniśmy patrzeć podczas szukania właściwej dla nas opcji kredytowania. Nie bez znaczenia są również dodatkowe opłaty pokroju ubezpieczenia, np. w przypadku niskiego wkładu własnego lub ubezpieczenia od utraty pracy. Jak szukać właściwego kredytu? Przede wszystkim porównujmy dodatkowe opłaty, jak również oprocentowanie, RRSO, czy inne czynniki wpływające na koszty kredytu. Warto też przygotować odpowiednie dokumenty, przyspieszy to wydanie decyzji. Sprawdźmy je na stronie banku. Mogą się one różnić od siebie, choć zazwyczaj są to: zaświadczenie o zatrudnieniu oraz wysokości zarobków, rozliczenie podatkowe za ubiegły rok, wyciągi z rachunku bankowego i umowa przedwstępna ze zbywcą nieruchomości. Jeśli zaś prowadzimy działalność gospodarczą, to potrzebne będą nam wyciągi z księgi przychodów i rozchodów oraz zaświadczenie o niezaleganiu z US oraz ZUSu. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakich dokumentów potrzebujemy możemy poprosić o nie pracownika banku. Wtedy przygotuje dla nas stosowny wykaz.