Konsolidacja czy warto

Coraz częściej decydujemy się na zaciąganie różnego rodzaju kredytów i zobowiązań, a wszystko za sprawą tego, że wiele instytucji bakowych zapewnia nas o tym, że możemy posiadać kilka różnych zadłużeń i mimo tego świetnie radzić sobie finansowo. Jeżeli jednak nie radzimy sobie ze spłatą tylko kredytowe bądź też najzwyczajniej w świecie uciążliwe jest dla nas spłacanie kilku różnych rat w różnych terminach możemy skorzystać z kredytu konsolidacyjnego jednak czy to rozwiązanie sjest faktycznie opłacalne.

Na czym polega konsolidacja

Kredyt konsolidacyjny to kredyt który połączy w jedno wszystkie nasze zobowiązania. Jego zadaniem jest zmniejszenie wysokości raty miesięcznej poprzez rozłożenie zobowiązań na dłuższy okres. Banki oferują nam wiele atrakcyjnych ofert kredytu gotówkowego gdzie proponują nowe oprocentowanie, nową wysokość raty dopasowana do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Warto pamiętać również o ty, że skonsolidować możemy w zasadzie wszystko począwszy od kredytów gotówkowych samochodowych, aż po hipoteczne. Jednak nie każdy może skorzystać z konsolidacji, osoby które nie mogą pochwalić się dobrą historią kredytową mogą o nim zapomnieć.

Decydując się na konsolidacje musimy udokumentować w banku to gdzie i na jakie kwoty jesteśmy zadłużeni. Z reguły bank sprawdza również naszą zdolność kredytową, jednak robi to nieco z przymrużeniem oka gdyż każdy kto decyduje się na konsolidację ma problem ze spłatą dotychczasowych rat czyli inaczej mówiąc posiada już problemy finansowe. Dla banku mógłby być to sygnał że jest to osoba która nie jest już godna zaufania. Jednak jak wiemy banki utrzymują się z pożyczania pieniędzy i nawet klient z problemami finałowymi może otrzymać zgodę na konsolidację. Bank odzyska w taki sposób swoje pieniądze a dług rozłożony na dłuższy okres czasu przyniesie większe odsetki. Jedyna kwestia która może odstraszyć bank przed udzieleniem nam konsolidacji to zła historia kredytowa klienta. Jeżeli mełliśmy w przeszłości problem ze spłatą zadłużenia, bądź spłacaliśmy je po terminie bank może odmówić konsolidacji. Przystępując do konsolidacji kredytów bank określa dwie podstawowe zasady. Po pierwsze łącząc kilka kredytów nalicza dla nich jedno wspólne oprocentowanie. A po drugie zaproponuje nam zdecydowanie dłuższy okres spłaty niż do tej pory.